suzuki.info.pl

Wszystko dookoła vitary i nie tylko (:
Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 6:55 pm

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna
Autor Wiadomość
Post: ndz gru 26, 2021 1:43 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: czw gru 23, 2021 9:50 pm
Posty: 48
Silnik: 2.7 6v
Model: XL7
Rok prod.: 2004
Dzień dobry,

Do GVI wsadzam lifting 4" , wyciągarkę, sorkel.. chcę również zbiornik lpg wsadzić zamiast oryginalnego zbiornika PB. Wszystko to niestety ma adnotacje że nie posiada homologacji - dlaczego więc zatem jest dopuszczone do modyfikacji :?:
Jak jest później z przeglądem takie samochodu? Lub podczas kontroli policji? Albo kolizji?


Na górę
Post: pn gru 27, 2021 10:35 am 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 04, 2009 9:35 pm
Posty: 4485
Lokalizacja: Ursynów
Silnik: J20A
Model: Cabrio 2.0 JLX
Rok prod.: 1998
90% modyfikacji jest przeznaczona tylko w teren i nie jest dopuszczona do ruchu po drogach publicznych. Taki samochód może być używany tylko na rajdach na zamkniętym terenie.
Jeśli by być bardzo dokładnym to wstawienie opon w rozmiarze innym niż te wymienione w homologacji jest nielegalne.

ps:
Spora część tanich chińskich zamienników dostępnych w oficjalnych sieciach sprzedaży nie powinna mieć homologacji - jest często gorszej jakości niż większość tuningowych części z zestawów do liftów.

_________________
DantHe SVC 2.0 'Myszka Miki' + kilka cm do lansu :) Obrazek


Na górę
Post: wt gru 28, 2021 10:16 am 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
W teorii 99% przeróbek terenówek jest nielegalna.
W praktyce, jeżeli wszystko jest zrobione zgodnie ze sztuką to baaardzo rzadko ktoś się tego czepia. Nigdy nie miałem żadnej takiej sytuacji.
Osobiście jak jadę na przegląd autem gdzie jest całe zawieszenie zmodyfikowane i wszystko wygląda bardzo świeżo to słyszę:
"panie, a co ja mam tu patrzeć jak tu wszystko nowe jest" :mrgreen:

Oczywiście dobrze zrobione auto nie wygląda tak:
Obrazek

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Post: wt gru 28, 2021 8:41 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: czw gru 23, 2021 9:50 pm
Posty: 48
Silnik: 2.7 6v
Model: XL7
Rok prod.: 2004
ja to rozumiem, ale co np w przypadku wyższych instacji które mogą nie rozumiec, np przy kontroli policji , mogą zatrzymać auto? Lub za granica itd, jak się ktoś uczepi to co wtedy?


Na górę
Post: śr gru 29, 2021 11:35 am 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
nie słyszałem żeby komuś auto chcieli zabrać za to, że ma nieoryginalne sprężyny czy wahacze.
A w teorii jak spowodujesz wypadek na większych oponach niż były oryginalnie, to ubezpieczalnia nie wypłaci odszkodowania. Dodatkowo grozi Ci za to w Polsce więzienie, bo większe opony oszukują licznik a to jest karalne.
Także grubo się zastanów czy chcesz być w naszym klubie kryminalistów :mrgreen:

W prywatnym aucie, którym jeżdżę po Europie mam sporo przeróbek ale np zderzak przedni zostawiłem oryginalny(dołożyłem tylko płytę z windą) bo np w Austrii podobno mogę Ci nie pozwolić jechać z zderzakiem stalowym a tym bardziej z bulbarem..

PS.
Po Niemczech jeździ kilka aut z Liftem 4" Radzikone wbitym w dowód rejestracyjny. Ale to chyba jedyny kraj w Europie w którym można zalegalizować takie przeróbki.

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Post: śr gru 29, 2021 2:46 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: czw gru 23, 2021 9:50 pm
Posty: 48
Silnik: 2.7 6v
Model: XL7
Rok prod.: 2004
radzik071 pisze:
nie słyszałem żeby komuś auto chcieli zabrać za to, że ma nieoryginalne sprężyny czy wahacze.
A w teorii jak spowodujesz wypadek na większych oponach niż były oryginalnie, to ubezpieczalnia nie wypłaci odszkodowania. Dodatkowo grozi Ci za to w Polsce więzienie, bo większe opony oszukują licznik a to jest karalne.
Także grubo się zastanów czy chcesz być w naszym klubie kryminalistów :mrgreen:


to niedobrze , bo właśnie zamówiłem 245/70/r16 ..

Czytam np.

Kod:
W świadectwie homologacji danego pojazdu są określone wymiary kół i rozmiary opon dopuszczone przez producenta, ale nie ma obowiązku trzymać się tych rozmiarów.
Nie ma więc w polskim prawie żadnych ograniczeń dotyczących wymiarów kół i ogumienia, zarówno minimalnych, jak i maksymalnych.
Rozmiar lub typ koła musi być po prostu zgodny z wymaganiami rozporządzenia o warunkach technicznych i nie zagrażać bezpieczeństwu.

Natomiast użytkownicy pojazdów terenowych, w których często koła są zmieniane na znacznie większe, muszą mieć świadomość, że kiedy są za szerokie względem nadwozia, to należy
 zastosować większe błotniki i dla tych elementów przygotowano szczegółowe przepisy. Znajdziecie je w Dz.U. 2016 poz. 2022. Zdecydowanie rozwiązaniem nie jest kawałek blachy
 przyspawanej do nadwozia, a takie "rzeźby" obserwujemy w polskim offroadzie.


czy taki rozmiar 245/70/r16 przy dystansach 30mm spowoduje ze beda za szerokie względem nadwozia?

Inna kwestia - czy taka Grand Vitare po modyfikacjach można rejestrować jako samochód specjalny że pozostać w zgodzie z literą prawa :?: :roll: ?


Na górę
Post: śr gru 29, 2021 4:20 pm 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 04, 2009 9:35 pm
Posty: 4485
Lokalizacja: Ursynów
Silnik: J20A
Model: Cabrio 2.0 JLX
Rok prod.: 1998
DewREW pisze:
Natomiast użytkownicy pojazdów terenowych, w których często koła są zmieniane na znacznie większe, muszą mieć świadomość, że kiedy są za szerokie względem nadwozia, to należy
zastosować większe błotniki i dla tych elementów przygotowano szczegółowe przepisy. Znajdziecie je w Dz.U. 2016 poz. 2022. Zdecydowanie rozwiązaniem nie jest kawałek blachy
przyspawanej do nadwozia, a takie "rzeźby" obserwujemy w polskim offroadzie.


Tutaj nie byłbym taki pewny. Skoro za wystarczające często uważa się poszerzenia z plastyku przykręcone na parę wkrętów.

EDIT:
przejrzałem pobieżnie ten dokument wymieniony w cytacie powyższym (http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downlo ... 162022.pdf) i nie znalazłem specjalnych wymagań dla poszerzeń zakrywających koła. Jak ktoś coś znajdzie to będę wdzięczny za wskazanie paragrafu, strony czy zacytowanie akapitu odpowiedniego.

Znalazłem tyle (Rozdział 2, par. 11.1):
§ 11. 1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
Cytuj:
...
10) w błotniki lub inne elementy nadwozia lub podwozia, o szerokości nie mniejszej niż szerokość opony, a w przypadku
kół bliźniaczych – nie mniejszej niż odległość między zewnętrznymi krawędziami opon; przy czym błotniki samochodu
osobowego i motocykla, przy masie własnej pojazdu, powinny odpowiadać następującym warunkom:
a) kąt opasania koła przez błotnik powinien być taki, aby obejmował co najmniej z przodu 30° i z tyłu 50° od pionowej
płaszczyzny przechodzącej przez oś koła,
b) odległość między zewnętrzną krawędzią błotnika a osią koła w wymaganym kącie opasania nie może być większa
niż dwukrotna wartość statycznego promienia opony,
c) najniższy punkt tylnej krawędzi błotnika lub innego elementu pełniącego jego funkcję znajdujący się w płaszczyźnie
symetrii opony nie może znajdować się wyżej niż 150 mm ponad poziomą płaszczyzną przechodzącą
przez oś koła,
d) błotników nie wymaga się w pojeździe nietypowej konstrukcji;



DewREW pisze:
Inna kwestia - czy taka Grand Vitare po modyfikacjach można rejestrować jako samochód specjalny że pozostać w zgodzie z literą prawa :?: :roll: ?


Jak znajdziesz lukę to daj znać :)
Kiedyś niektóre terenówki podobno jako holowniki były rejestrowane.
Wszystko zmierza do tego aby takie modyfikacje były ścigane na ulicach, za kilka(naście) lat pewnie będzie u nas jak w DE.
Prawda jest taka, że wszystko zależy od sytuacji. Musisz mieć świadomość, że jeździsz nielegalnym pojazdem.

Co do legalności to dla przykładu w PL wszystkie rajdówki homologowane oficjalnie przez FIA są nielegalne. Policja ma prawo im zabrać dowód i to czasami robi nawet na dojazdówkach pomiędzy oesami.
Jest teraz o tym trochę szumu w mediach.

_________________
DantHe SVC 2.0 'Myszka Miki' + kilka cm do lansu :) Obrazek


Na górę
Post: śr gru 29, 2021 9:57 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: czw gru 23, 2021 9:50 pm
Posty: 48
Silnik: 2.7 6v
Model: XL7
Rok prod.: 2004
To trochę martwiące. Zrobić sobie fajne auto za dziesiątki tysięcy, żeby potem ktoś anonimowy się przyj**al ? Czyli co, do pierwszej kontroli policji ? ;/
Chyba się zatem muszę zastanowić czy chcę poświęcac fajny samochód.. bo jak to ma być turystyk, którym ja albo ktoś inny ma się bać jeździć.. to chyba lepiej sprzedać i kupić dostawczaka i zacząc zabawę w kampervana..

Cytuj:
Wszystko zmierza do tego aby takie modyfikacje były ścigane na ulicach, za kilka(naście) lat pewnie będzie u nas jak w DE.


A jak jest w DE? Bo nie ukrywam, że niejednokrotnie pewnie tym autem wjadę na teren DE. i co wtedy?


Na górę
Post: czw gru 30, 2021 8:27 am 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 04, 2009 9:35 pm
Posty: 4485
Lokalizacja: Ursynów
Silnik: J20A
Model: Cabrio 2.0 JLX
Rok prod.: 1998
Nie wiem jak jest w DE w przypadku turystów - nie słyszałem o przypadku zatrzymania takiego pojazdu. Pisałem o wymaganiach dla samochodów zarejestrowanych w DE. Tam żadne przeróbki niehomologowane nie przechodzą.

_________________
DantHe SVC 2.0 'Myszka Miki' + kilka cm do lansu :) Obrazek


Na górę
Post: czw gru 30, 2021 9:35 am 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
Nie widzę sensu panikować i w praktyce nie słyszałem żeby ktoś się doczepił takiego auta, zrobionego schludnie:

Obrazek

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Post: czw gru 30, 2021 1:57 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: czw gru 23, 2021 9:50 pm
Posty: 48
Silnik: 2.7 6v
Model: XL7
Rok prod.: 2004
radzik071 pisze:
Nie widzę sensu panikować i w praktyce nie słyszałem żeby ktoś się doczepił takiego auta, zrobionego schludnie:

Obrazek


Najpewniej jest tak jak piszesz - 95% przerobiło samochód i żyje długo i szczęśliwie. Ja się po prostu obawiam, że trafi się jakiś nieprzychylny człowiek, tu w Polsce, czy gdzieś za granicą to mało, że zepsuta cała podróż, to zmarnowany nakład pracy, czasu i pieniędzy. I co ja powiem kobiecie :lol:
albo niech prowadzi ktoś inny i coś się stanie i też problemy. Raczej myślałem tym samochodem normalnie poruszać się po drogach , a teren traktować jako urlopowy dodatek...

Czy wyciągarkę można tak schować w zderzaku w tym samochodzie, żeby nie wystawała i nikt się nie przyczepił?


Na górę
Post: czw gru 30, 2021 8:55 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik

Rejestracja: śr kwie 15, 2015 10:29 pm
Posty: 246
Lokalizacja: opolskie
Silnik: H20A
Model: Long (JLX?)
Rok prod.: 1996
radzik071 pisze:
Po Niemczech jeździ kilka aut z Liftem 4" Radzikone wbitym w dowód rejestracyjny. Ale to chyba jedyny kraj w Europie w którym można zalegalizować takie przeróbki.
danthe pisze:
Nie wiem jak jest w DE w przypadku turystów - nie słyszałem o przypadku zatrzymania takiego pojazdu. Pisałem o wymaganiach dla samochodów zarejestrowanych w DE. Tam żadne przeróbki niehomologowane nie przechodzą.
Widzę w tym małą sprzeczność... A już się zastanawiałem, czy nie sprzedać auta siostrze i odkupić z wbitym w dowód liftem :wink:
Z tego co wiem, to mają wpisany rozmiar opon na jakich można jeździć danym samochodem.

_________________
Long 2.0 v6 96r


Na górę
Post: pn sty 03, 2022 11:03 am 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
DewREW pisze:
Najpewniej jest tak jak piszesz - 95% przerobiło samochód i żyje długo i szczęśliwie...

Myślę że raczej 99,9%
DewREW pisze:
Czy wyciągarkę można tak schować w zderzaku w tym samochodzie, żeby nie wystawała i nikt się nie przyczepił?


Tak jak widzisz na załączonym obrazku:
Obrazek
Obrazek

A tu masz opony ST Maxx 245/70R16 na oryginalnych felgach z dołożonymi dystansami 30mm.
Można dołożyć jakieś gumy do poszerzeń plastikowych ale nie jest to konieczne bo opony nie wystają za bardzo.

Obrazek

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Post: wt sty 11, 2022 8:01 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: czw gru 23, 2021 9:50 pm
Posty: 48
Silnik: 2.7 6v
Model: XL7
Rok prod.: 2004
radzik071 pisze:

A tu masz opony ST Maxx 245/70R16 na oryginalnych felgach z dołożonymi dystansami 30mm.
Można dołożyć jakieś gumy do poszerzeń plastikowych ale nie jest to konieczne bo opony nie wystają za bardzo.

Obrazek


To jesscze popytam - czy takie dystanse Snake4x4 są dobrej jakości i będą bezpieczne? https://allegro.pl/oferta/dystanse-jimn ... 1534464214

radzik071 pisze:
Tak jak widzisz na załączonym obrazku:


I czy ta gvitara z obrazka ma cięte zderzaki aby weszły te oponki ?


Na górę
Post: śr sty 12, 2022 10:01 am 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
DewREW pisze:
To jesscze popytam - czy takie dystanse Snake4x4 są dobrej jakości i będą bezpieczne?...

Ja unikam dystansów kół jak ognia. Lubią się poluzować lub pękać. Zdecydowanie bezpieczniej i taniej wyjdzie sprzedać alufelgi i kupić nowe felgi stalowe 16x7 ET-15 (na zdjęciu jest ET -25 a oryginalna felga ma ET+5)

DewREW pisze:
I czy ta gvitara z obrazka ma cięte zderzaki aby weszły te oponki ?

W GV z Liftem 3" lub 4" Radzikone i z oponami ST Maxx 245/70R16 z tyłu wystarczy wywalić chlapacze a z przodu podciąć dolną krawędź zderzaka plastikowego.

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1 2 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl