suzuki.info.pl

Wszystko dookoła vitary i nie tylko (:
Dzisiaj jest sob kwie 20, 2024 2:37 am

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna
Autor Wiadomość
Post: czw sty 22, 2015 9:35 am 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn sty 19, 2015 6:21 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Hej.

Czy jest szansa kupić Vitarę Long w dobrym stanie? Szukam takiej od dwóch miesięcy i powoli tracę nadzieję. A może źle celuję i wyprowadzicie mnie z błędu?

Zacznę od początku. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z wozami terenowymi. Cenię sobie za to japońską motoryzację (od 12 lat mam niezawodną Mazdę 626 coupe z 1983 roku). Na przełomie marca i kwietnia rozpoczynam projekt badawczy w ramach którego przez trzy lata będę musiał jeździć z przyczepą (dużą choć lekką, bo na przyczepce tylko ponton, silnik i trochę gratów) od jeziora do jeziora na Pojezierzu Łeczyńsko-Włodawskim. Będzie to około 150 km dziennie po asfalcie, no i trochę po drogach polnych, często piaszczystych, czasem lekkie błotko - by móc zwodować ponton. Boję się, że osobówka lub dostawczak mogą nie dać sobie rady. Po długim wertowaniu internetu postawiłem więc na Vitarę Long 1.6 z gazem (czasem będę musiał zabrać kilku wolontariuszy, więc krótka Vitka zbyt mała, a gaz z uwagi na koszt eksploatacji). Oprócz tego samochód ma mi służyć również do dojazdów do pracy oraz wypadów na rybki. Zabaw w terenie raczej nie przewiduję.

Niestety, nie mam garażu i wielkich zdolności manualnych w zakresie mechaniki, więc w kwestii ewentualnych napraw będę zdany wyłącznie na warsztaty. Czy myślicie, że Vitara sprawdzi się w powyższych zadaniach? Może lepiej rozejrzeć się za czymś innym? Mój budżet to 8-9 tysięcy. Jak już wspomniałem, szukam Vitary od dwóch miesięcy i powoli tracę nadzieję, bo wszystkie które oglądałem miały więcej szpachli niż blachy... Jest sens szukać dalej? Może ktoś z Was widział gdzieś sensownego Longa na sprzedaż? Najchętniej w Lubelskim, ale jeśli będzie to auto pewne to mogę jechać i do Szczecina ;)

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.


Na górę
Post: czw sty 22, 2015 3:36 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt wrz 25, 2012 6:34 pm
Posty: 78
Model: TLC J70
Wg mnie ten wybór wydaje się idealny po tym opisie i przy planowanym budżecie. A może RAV4 łatwiej znaleźć? Przynajmniej tyle rdzy nie będzie.


Na górę
Post: czw sty 22, 2015 3:39 pm 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
ciężko znaleźć jakiekolwiek auto 4x4 w tych pieniądzach, żeby nie trzeba była tam od razu czegoś robić.

Vitary niestety gniją na potęgę i mało jest egzemplarzy, które nie wymagają natychmiastowego remontu blacharskiego.
Ale da się takie znaleźć i jak Ci się uda to na pewno będziesz zadowolony z właściwości jezdnych i kosztowych.

Nie wiem jak cenowo ale popatrz też może na subaru forestery

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Post: czw sty 22, 2015 5:31 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn sty 19, 2015 6:21 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Dziękuję Panowie.

Na zakup mam jeszcze dwa miesiące i mam nadzieję, że znajdę ładnego Longa.

Forestera też biorę pod uwagę, choć boję się trochę kosztów serwisu. W moim budżecie czasem można coś znaleźć, ale na ewentualny pakiet startowy może mi już zabraknąć środków. Chyba, że uda mi się wcześniej sprzedać swoją cytrynę XM, to wtedy budżet wzrośnie. Brałem też pod uwagę Hondy CRV, ale im chyba bliżej do osobówek niż Vitary lub Forestera...


Na górę
Post: czw sty 22, 2015 11:19 pm 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob sie 28, 2010 3:59 pm
Posty: 2334
Lokalizacja: Szczawa; małopolskie
Silnik: 2.0 J20A VVT
Model: Grand Vitara II
Rok prod.: 2008
Jest jeszcze GV I 2.0 16v, 2.5 v6, które palą nie wiele więcej wachy od longa 1.6 16v, i diesle.

_________________
GV II 2.0 i automat.


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 9:14 am 
Offline
5" - nadszyszkownik
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob kwie 21, 2007 1:35 pm
Posty: 4769
Lokalizacja: Wrocław
Silnik: LPG16B
a jak z rudą ?

_________________
PS.
Przerabiasz lub podnosisz swoją Vitarę I lub Grand Vitarę I ?
Masz to w planie?
Zajrzyj na https://radzikone.pl - Zestawy i części do liftu, opony, wyciągarki i wiele innych !


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 9:48 am 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn sty 19, 2015 6:21 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
radzik071 pisze:
a jak z rudą ?

W CRV?


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 12:18 pm 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: sob sie 28, 2010 3:59 pm
Posty: 2334
Lokalizacja: Szczawa; małopolskie
Silnik: 2.0 J20A VVT
Model: Grand Vitara II
Rok prod.: 2008
radzik071 pisze:
a jak z rudą ?
Z rudzielcem nie ma takich dramatów jak w vitarach z połowy lat 90-tych tak ze przez pewien czas po zakupie można śmigać lub dla pewności konserwę podwozia zrobić. Np w mojej prawie 15 letniej(jesień 2000) jak na razie przy mocowaniach budy przed tylnymi kołami był rudzielec ale już go nie ma a reszta jest jeszcze ok.

_________________
GV II 2.0 i automat.


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 2:43 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik

Rejestracja: sob kwie 19, 2014 6:51 pm
Posty: 118
Lokalizacja: Małopolska
Silnik: 1,6 8V
Model: 3D
Rok prod.: 1991
Honda CRV tez dobrze radzi sobie w terenie, kolega ma i czasem jedziemy nią na rybki, ale do mojej krótkiej Vitary to nie ma co porównywać, Vitara o dwie klasy lepiej idzie. Rudego nic nie ma lub nie widać bo solidnie zakonserwowana. RAV ma blache zdecydownie lepszą natomiast w terenie włącza się napęd i wzrasta znacznie spalanie.
Dwa miesiące to sporo czasu i można znaleźć coś fajnego.

_________________
Był Samuraj, Pajero Pinin, jest błękitna Suzi na MT Nexen z liftem 4" od Radzika.


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 5:16 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt lut 05, 2013 8:18 pm
Posty: 369
Lokalizacja: Białystok
Idę o zakład, że 126p lepiej daje radę w terenie niż CRV. :mrgreen:

Na własne oczy widziałem jak seryjny maluch z 3 osobami w środku wdrapuje się na takie górki, że CRV na pewno nie dałaby rady. :mrgreen:

_________________
2.0 V6 - aktualnie w kawałkach...


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 5:42 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt wrz 25, 2012 6:34 pm
Posty: 78
Model: TLC J70
Ja mam też CR-V II. To nie jest terenowy samochód. Ale prześwit większy ma, koła z tyłu też się zakręcą czasem, jest spora wewnątrz i trwała. Żadnej rdzy nie miała po 10 polskich zimoach pomimo braku jakiejkolwiek konserwacji. U mnie robi za podniesione kombi które ciężkiej przyczepy się nie boi i dojedzie dalej niż osobówka ale nie w teren. CR-V I mieliśmy w firmie i opinie były jak najlepsze, a szanowana zbytnio nie była. Forester ma znacznie mniejszy bagażnik, trzeba dokładnie wybierać wersję silnikową żeby zminimalizować ew. koszty ale reduktor może mieć gdy to wersja bez turbiny (przynajmniej w tych po 2003 r.). Też go chciałem długo kupić Forka ale odpuściłem - za mały był jednak dla mnie.


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 5:44 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt wrz 25, 2012 6:34 pm
Posty: 78
Model: TLC J70
CRV - poniżej 10 tys. żł za bardzo nie kupisz nawet najstarszej. RAV4 już chyba można upolować.


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 5:56 pm 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: czw lis 12, 2009 10:13 pm
Posty: 2174
Lokalizacja: Warszawa
Silnik: 2.0 HDI
Model: XL7
Rok prod.: 2006
Forka z 2.0 ujeżdżałem prawie dwa lata - jak masz pytania to wal na PW. Sewis nie przeraża, chyba że kupisz śmietnik.
Swojego obecnie sprzedaję :)

_________________
Long 2.0 TD 1997r, polcalmini i MT > (...) > XL7 2.0 HDI
"Spijmy gorycz co uwiera, niech z trzeźwości nas rozbiera"


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 9:04 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn sty 19, 2015 6:21 pm
Posty: 16
Lokalizacja: Lublin
Dziękuję za opinie.

CRV-ki oglądałem trzy w moim budżecie, ale żadna nie była godna uwagi. Myślę, że z budżetem większym o minimum 30% można by coś sensownego wyszukać. Do tego z zasięgniętych opinii wynika, że palą sporo a instalacja gazowa szybko wykańcza silnik. Raczej nie będę ryzykował.
O Foresterze dużo czytam i opinie są często skrajnie odmienne. Podejrzewam, że wiele z nich pochodzi od osób, które nigdy takiego wozu nie miały i potęgują zasłyszane plotki - jak to zwykle ma miejsce w różnych aspektach życia ;)

Priorytetem nadal pozostaje dla mnie szukanie ładnego Longa, ale jeśli się nie uda muszę mieć w zanadrzu alternatywę ;)


Na górę
Post: pt sty 23, 2015 9:44 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: ndz cze 10, 2012 12:10 pm
Posty: 48
Lokalizacja: Białystok
Mam porównanie pomiędzy CRV 1999 a RAV4 1997. Obecnie mam krótką Ravkę i jeśli chodzi o kompromis między asfaltem a lżejszym terenem - bo w terenie typowym auta nie używam to RAV4 bije Hondę na głowę.

Po 1 w Hondzie są bardzo małe kółka a co za tym idzie mały prześwit gdzie w Toyocie mam 235/70 R16

Druga sprawa to napęd w Hondzie dołączany elektronicznie, w Toyocie stały 4x4 z blokadą centralnego mechanizmu.

Oczywistą wadą obu tych aut jest brak reduktora, jednak mając porównanie jeżeli miałbym wybierać to zdecydowanie RAV4.

Robiąc 150km dziennie głównie po asfalcie z przyczepką Vitara 1,6 może być po prostu za słaba. Miałem vitarę 1,6 8V zeszłą zimę to na miasto i do lasu jest to świetne auto. Na trasie jednak Vitara moim zdaniem się nie sprawdza i przynajmniej dla mnie jazda jest męczarnią ponieważ wyprzedzenie tira czy czegokolwiek zajmuje bardzo dużo czasu.

W związku z tym jeżeli Longa to szukałbym V6 lub krótkiego 2.0 16v.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 57 ]  Przejdź na stronę 1 2 3 4 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl