suzuki.info.pl

Wszystko dookoła vitary i nie tylko (:
Dzisiaj jest czw mar 28, 2024 1:34 pm

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna
Autor Wiadomość
Post: sob mar 31, 2012 9:02 pm 
Offline
1" - młody upalacz

Rejestracja: pt mar 25, 2011 11:04 am
Posty: 71
Nagłośnienie Suzuki Vitara Long 2.0 V6

Ja też się pobawiłem jakiś czas temu i teraz stworzyłem taki chłopski opis, jak montowałem głośniki w swoim Longu :) Podałem najważniejsze informacje, to nie jest jakaś instrukcja, tylko pogląd jak to można wykonać. Może się komuś jeszcze przyda, jest to czasochłonne zajęcie, ale efekt jest całkiem fajny. Jak teraz słucham muzyki w Vitarce to już zapomniałem o włożonej w to pracy. Czasami mam przyjemny masarz jak poleci konkretna muzyka. W razie pytań piszcie z chęcią odpowiem. Nie jest to jeszcze skończone to się nie śmiejcie, jutro dodam zdjęcia jak to wygląda z tapicerką, a po świętach biorę się za zabudowanie estetyczne. W maju szykuje się jeszcze skrzynia basowa (ciśnieniowa JBL) ze wzmacniaczaem mono na tył. Zapraszam do lektury :)

Materiały:

4 x Dystanse MDF ? grubość płyty 16 mm,
Maty Bitumiczne APP 25 x 50? 18 szt. ( w tym twarde i miękkie)
Nowe kable do głośników, piny, koszulki termokurczliwe,
Głośniki Hertz HSK 165 (2x nisko tonowe 2x wysoko tonowe, 2 x zwrotnice)

Inne materiały:

Śruby, podkładki, nakrętki, wkręty, nity, silikon, siatka tynkarska, taśma malarska, taśma 2 stronna, biała pianka (taka jak pod panele), trochę gruntu lub farby, impregnat do drewna, szmaty, benzyna ekstrakcyjna, marker.

Narzędzia:

Wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka, nagrzewnica, odkurzacz, czołówka (światełko na głowę najlepsze), lub latarka, nożyce do blachy, nitownica, nożyczki, nożyki, kamienie szlifierskie, pistolet do silikonu, kombinerki, śrubokręty.

Montaż:

- rozbieramy tapicerkę: odkręcamy uchwyt od otwierania drzwi, ściągamy plastik w okolicy lusterka, delikatnie podważamy tapicerkę, i wyciągamy z grzybkami mocującymi.
- ściągamy oryginalna folie ochronną, którą powinniśmy tam spotkać,
- benzyną ekstrakcyjną czyścimy pozostałości po kleju z folii,
- wyskrobać całe błoto wewnątrz drzwi, najwięcej znajduję się w rynienkach na samym dole, najlepiej odkurzaczem odkurzyć pozostałości w środku,
- wodą i benzyną ekstrakcyjną idealnie czyścimy komorę oraz zewnętrzną stronę drzwi,
ObrazekObrazek

- z płyty MDF 16 mm wycinamy 4 dystanse, oczywiście muszą być dopasowane do głośników jakie posiadamy,
- wycięte dystanse impregnujemy czymś do drewna,
- przykładamy dystanse do drzwi, to miejsce które pokazuję nadaje się do tego najlepiej, każde przesunięcie o centymetr (obojętnie w którą stronę) powoduje już komplikacje,
- markerem, lub czymś co dobrze pisze przenosimy wymiary dystansu na drzwi,
- nożycami do blachy usuwamy jej nadmiar, a najtwardsze miejsce, gdzie już przeciąć nie możemy zostawiamy na później,
ObrazekObrazek

- w miejscu, gdzie już blachy nie da się przeciąć jest mocowanie, które trzyma prowadnice szyby, trzeba znitować 2 nitami, żeby po wycięciu cała konstrukcja się nie rozpadła,
ObrazekObrazek
Obrazek
Obrazek

- po znitowaniu szlifierką lub czym tylko damy radę odcinamy nadmiar blachy, ja nawiercałem dziury wiertłem, a później całość wyrównałem kamieniem szlifierskim,
- miejsca po uciętej blasze zagruntować lub zamalować farbą, aby nie korodowało,
Obrazek
Obrazek

- teraz skleić dystanse ze sobą po 2 na stronę,
- nawiercić dziury tak, aby były mniej więcej symetrycznie rozplanowane i pasowały w miejsca gdzie jest blacha,
Obrazek
Obrazek

- przed dokręceniem dystansów ja obkleiłem je siatką tynkarską od strony blachy, plus w miejscach gdzie między blachą, a dystansem zostawała największa przestrzeń w celu lepszego zatrzymania silikonu,
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- dokręcamy dystanse,
- miejsca gdzie pozostały szczeliny zatykamy szczelnie silikonem, czekamy do całkowitego wyschnięcia,
Obrazek
Obrazek

- między czasie od kostki z radia prowadzimy nowe kable pod głośniki, ja poprowadziłem kable zasilające od kostki do zwrotnic i ze zwrotnic oczywiście na wysoki i niskie tony, zalecam całkiem nowe kable i nowe piny. Głośniki wysoko tonowe zamontowałem w podszybiu. W prowadzeniu kabli zwróćcie uwagę na wszystko, czy nie przycina ich szyba, lub otwarte, albo zamknięte drzwi, a także zawiasy, które wewnątrz będą cały czas ruchome i wchodziły w głąb drzwi przy zamykaniu. Zwrotnice zamontowałem wewnątrz auta, nad nogami kierowcy i pasażera, tak, aby nikomu nie przeszkadzały i nikt ich nie skopał.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- teraz można przygotować tapicerkę, należy metoda prób i błędów odwzorować zamontowane dystanse na ściągniętej tapicerce, wyrzynarką wycinamy niepotrzebny nadmiar, polecam delikatne ząbki piłki, żeby nie poharatać tapicerki i nie połamać delikatnej pilśni,
Obrazek

- przymierzamy i dopasowujemy tapicerkę, jeśli wszystko gra to silikonem zabezpieczamy grzybki przed późniejszymi drganiami, nić nie powinni drgać i wszystko musi być w miarę sztywne, w miejscach gdzie tapicerka może się stykać z matą (czyli te miejsca najbardziej wypukłe) wklejamy kawałki pianki pod panele, to też zabezpieczy te części przed niepotrzebnymi drganiami,
Obrazek

- przed wyklejeniem mat polecam nasmarować wszystkie zawiasy i cięgna, a w miejscach, gdzie cięgna mogą drgać zastosować podkładkę z gąbki przyklejona taśma dwustronną, to zabezpieczy całą konstrukcję przed nieporządnymi trzaskami i drganiami,
- po ostatnich zabiegach kosmetycznych przystępujemy do wyklejania mat bitumicznych,
- twarde maty powinny być wyklejone wewnątrz drzwi, aby mocno usztywniły blachę, najlepszy efekt będzie, jeżeli wykleimy jak najwięcej powierzchni wewnątrz, oczywiście gdzie mamy podejście tam kleimy. Pamiętajcie, aby przez przypadek nie zakleić dolnych rynienek, które odpowiadają za odprowadzenie nadmiaru wody, ważne też jest, aby maty były rozgrzane nagrzewnicą, suszarki nie polecam !!! Po suszarce już parę osób miało problemy z odklejaniem się mat, albo z niewłaściwym dopasowaniem do kształtu i miały pretensje do producenta, a największe powinni mieć do siebie, bo niewłaściwie podeszli do tematu.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- po wyklejeniu wnętrza drzwi kleimy otwory, tutaj polecam matę miękką, ewentualnie największe dziury możecie wykleić matą miękką, a na to jeszcze twardą, ja tak zrobiłem, niektórzy w tą największą dziurę na nitach wstawiają stelaż i dopiero kleją matę.
- po zatkaniu otworów kleimy pozostałą powierzchnię, i mocujemy kable; tam gdzie kable wychodzą z maty robimy jeszcze specjalne zaślepki, aby nic nie popękało i wydostawało się jak najmniej powietrza. Dlaczego maty miękkie na największe dziury ? A dlatego, że w zimie podczas trzaskania drzwiami podczas mrozów przy twardych i sztywnych matach jest możliwość ich popękania. Osobiście powiem wam, że moja metoda miękkich i na to twardych mat na największe otwory idealnie się sprawdziła. Ściągałem teraz tapicerkę w celu sprawdzenia czy wszystko gra, oczywiści o żadnym pęknięciu nie ma mowy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

- sprawdzamy całość, w miejscach gdzie będą wskakiwały grzybki trzymające tapicerkę wklejamy elastyczną izolację, to spowoduje, ze grzybki będą się solidnie trzymały,
- zakładamy i dopasowujemy tapicerkę, zakładamy plastiki lusterka oraz uchwyty do otwierania drzwi,
- dokręcamy głośniki do dystansów, zakładamy maskownicę,
Obrazek
Obrazek

- odpalamy radyjko i testujemy,
- cieszymy się niesamowitym brzmieniem, jakiego w żaden inny sposób Vitara Long by nie uzyskała

Dalsze czynności wykończenia tapicerki w miejscu zamontowanych głośników to już inwencja twórcza, ja jeszcze tego nie zrobiłem, ale ogólnie nawet bez tego źle to nie wygląda, a mam zamiar zadziałać oczywiście z żywica epoksydową i na to szara skórka tak jak to jest oryginalnie w mojej Vitarce.

Jutro dolączę fotki z tapicerką

Pozdrawiam


Na górę
Post: śr kwie 04, 2012 5:14 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: pn wrz 20, 2010 7:48 am
Posty: 92
Lokalizacja: Grodzisk Maz.
wloczykij pisze:

Jutro dolączę fotki z tapicerką


Jutro już było :wink: Fajny opis. Czekam na resztę zdjęć.

_________________
Vitara Long 2.5 V6 - była


Na górę
Post: pn lis 12, 2012 8:58 am 
Offline
3" - błotołaz
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt mar 30, 2010 12:18 am
Posty: 502
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Koledzy jaka średnica głośników wchodzi w miejsca za fotelemi w vitce 3d oraz na desce rozdz.z przodu na podszybiu?jakiej firmy głośniki montowaliście z wzmacniaczem i bez.

_________________
Było Geo Tracker miał być New Grand Vitara jest Land Rover Discovery II TD5 -2003.

OFFROAD VITARA TEAM http://www.facebook.com/suzuki.vitara.offroad


Na górę
Post: pn lis 12, 2012 12:08 pm 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt mar 20, 2007 10:18 pm
Posty: 1255
Lokalizacja: Nowy Sacz
Silnik: J20A>Electric, H27A
Model: Cabrio,XL7
Rok prod.: 1998
w 2.0 10 cm podszybie, 13 cm slupki

_________________
EVitara


Na górę
Post: wt maja 21, 2013 11:29 pm 
Offline
3" - błotołaz
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt mar 30, 2010 12:18 am
Posty: 502
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Odświeżę temat zbieram gratki do car audio, kupiłem plastikowe boczki z wersji 3d blaszak zamiast starych i wysłużonych boczków ala skaj. Kratka pod głośnik ma 10 cm a dalszy rant 12 cm. Myślę o głośniku 130 mm tylko czy wejdzie pod plastik tapicerki, czy może montować go na zewnątrz i wyciąć dziurę ? a może kupić 165 mm i do tego dystans ? Na końcu odtwarzacz coś z marki KENWOOD.

Typy głośników HERTZ DCX 130.3 (tylny boczek za siedzeniami przednimi)

Obrazek

HERTZ DCX 100.3 (na podszybie)

Obrazek

Kable z Jula
Obrazek

Tapicerka tylna
Obrazek

_________________
Było Geo Tracker miał być New Grand Vitara jest Land Rover Discovery II TD5 -2003.

OFFROAD VITARA TEAM http://www.facebook.com/suzuki.vitara.offroad


Na górę
Post: śr maja 22, 2013 11:59 am 
Offline
4" - błotny dziadek
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt sie 15, 2008 4:36 pm
Posty: 1537
Lokalizacja: Andrychów
Montowałem tańsze JBL 13cm i weszły do środka , lekko przeszlifowałem tylko oryginalne "dystanse".

_________________
była kiedyś Vitara '89,1,6 8v z liftem i mt
>>>ZJEEP>>>WJEEP


Na górę
Post: śr maja 22, 2013 1:24 pm 
Offline
3" - błotołaz
Awatar użytkownika

Rejestracja: wt mar 30, 2010 12:18 am
Posty: 502
Lokalizacja: Warszawa-Wesoła
Zulu pisze:
Montowałem tańsze JBL 13cm i weszły do środka , lekko przeszlifowałem tylko oryginalne "dystanse".


Masz na myśli dystanse pod tapicerką ? bo jeszcze nie rozbierałem i nie wiem jak tam wygląda mocowanie głośnika. I jak ci to gra ? są tez dobre ciutke tańsze np firmy Magnat . Robiłeś np wygłuszenie matą bitumiczną ?

_________________
Było Geo Tracker miał być New Grand Vitara jest Land Rover Discovery II TD5 -2003.

OFFROAD VITARA TEAM http://www.facebook.com/suzuki.vitara.offroad


Na górę
Post: śr maja 22, 2013 2:23 pm 
Offline
4" - błotny dziadek
Awatar użytkownika

Rejestracja: pt sie 15, 2008 4:36 pm
Posty: 1537
Lokalizacja: Andrychów
Tak, pod boczkiem z tworzywa masz dystans, przynajmniej u mnie tak było. Jakość nie poraża ale wystarczy, nie wygłuszałem niczym---dwa głośniki kosztowały 100zł. Większe głośniki to już raczej lepiej zamontować z tylu na jakiejś półce, będą bardziej stabilne. Plastiki trzeszczą, a te kołki je trzymające za mocne nie są.

_________________
była kiedyś Vitara '89,1,6 8v z liftem i mt
>>>ZJEEP>>>WJEEP


Na górę
Post: pt maja 31, 2013 8:58 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik

Rejestracja: wt lis 20, 2012 10:56 pm
Posty: 172
Lokalizacja: Pniewy
Silnik: 1.6 8v
Model: Cabrio 1.6 JLX
Rok prod.: 1991
Leżały w garażu :D Jakieś maskownice się dokupi i będzie git :mrgreen:


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Vitara 91 r. 1.6 8V Hardtop
Lift 4
235/75/15


Na górę
Post: ndz wrz 15, 2013 5:33 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz cze 09, 2013 11:27 am
Posty: 52
Silnik: 2.5 v6
Model: Blaszanka
Rok prod.: 1997
lenny Car audio juz zamontowane bo sam przymierzam się do zmiany u siebie a puki co rozwierciłem delikatnie
tylne mocowania w slupku i zamontowałem oryginalne od GV z dachu. Dźwięk bez porównania lepszy ale teraz
przyszedł czas na wygluszenie i może zakup Hertz. http://allegro.pl/hertz-ev-165-5-woofer ... 03376.html


Na górę
Post: ndz gru 14, 2014 5:20 pm 
Offline
2" - starszy bagiennik

Rejestracja: pt wrz 12, 2014 11:02 am
Posty: 142
Lokalizacja: Piastow
Budzę temat - robił ktoś coś z audio w Grand Vitarze

Myśle zmiana radia i głosniki - ale czytam że dystanse są jakieś dziwne

Ktoś coś może pomóc ?

_________________
Suza Grand Vitara 2.0 HDI 2003


Na górę
Post: ndz lis 08, 2015 8:37 pm 
Offline
3" - błotołaz

Rejestracja: ndz gru 23, 2012 10:30 pm
Posty: 518
Lokalizacja: Jelenia Góra
Silnik: 1.6 8v
Model: Cabrio
Rok prod.: 1991
Masmo pisze:
Rozumiem że w prawdziwym off-road-zie nie przystoi mieć pożądnego audio :wink: , ale głośniczki które są w seryjnych miejscach nie grają :( .


Temat założony prawie 7 lat temu ale wciąż aktualny. Przynajmniej dla mnie.
Jakie głośniki polecacie w miejsce fabrycznych ? Jakie radio ? Audiofilem nie jestem ale chciałbym , żeby to grało jakoś znośnie.

_________________
Vitarka 1,6 8v LPG 91' cabrio z hard topem.
Standard - na razie...
viewtopic.php?f=28&t=14261


Na górę
Post: wt lis 10, 2015 11:57 pm 
Offline
1" - młody upalacz
Awatar użytkownika

Rejestracja: ndz cze 09, 2013 11:27 am
Posty: 52
Silnik: 2.5 v6
Model: Blaszanka
Rok prod.: 1997
otwory w słupkach za przednimi drzwiamy rozwiercasz tak ze wchodzi 16.5mm głosniki 2 drożne i gra na prawde przywoicie. Tylko jesli chodzi o bass nie masz co nawet myslec bez subwoofera bo karoseria strasznie drży przynajmniej w mojej :)


Na górę
Post: śr lis 11, 2015 12:11 am 
Offline
3" - błotołaz

Rejestracja: ndz gru 23, 2012 10:30 pm
Posty: 518
Lokalizacja: Jelenia Góra
Silnik: 1.6 8v
Model: Cabrio
Rok prod.: 1991
A to rozwiercanie wychodzi dokładnie w osi fabrycznych głośników ? Pytam, bo boczki pojechały do tapicerowania i zastanawiam się czy powiedzieć tapicerowi żeby też "rozwiercił" boczki osiowo , czy jednak trzeba przesunąć powiększony otwór w budzie i co za tym idzie w boczkach też. A wtedy bez przymiarki boczka do budy się nie obejdzie.
I jeszcze jedno : jak wygląda sprawa z głębokością ? Potrzebny dystans?

_________________
Vitarka 1,6 8v LPG 91' cabrio z hard topem.
Standard - na razie...
viewtopic.php?f=28&t=14261


Na górę
Post: śr lis 11, 2015 9:39 pm 
Offline
3" - błotołaz

Rejestracja: ndz gru 23, 2012 10:30 pm
Posty: 518
Lokalizacja: Jelenia Góra
Silnik: 1.6 8v
Model: Cabrio
Rok prod.: 1991
Patrzyłem i mierzyłem dzisiaj miejsce na głośniki w słupkach za przednimi fotelami. Oryginalny otwór ma średnicę 10 cm. Do 13 da się rozwiercić bez problemu ale czy 16 cm wejdzie? :shock: Bardzo blisko jest punkt mocowania pasów. :roll:

Mutu 95 na 100 % dało tam radę zmieścić 160'tki ?
Chociaż według schematu wystarczy otwór 145 mm.

Obrazek

_________________
Vitarka 1,6 8v LPG 91' cabrio z hard topem.
Standard - na razie...
viewtopic.php?f=28&t=14261


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 89 ]  Przejdź na stronę Poprzednia 1 2 3 4 5 6 Następna

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl