suzuki.info.pl

Wszystko dookoła vitary i nie tylko (:
Dzisiaj jest czw kwie 25, 2024 10:56 am

Strefa czasowa UTC+01:00




Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: czw lis 26, 2020 5:41 pm 
Offline
0" - piaskownica

Rejestracja: śr sie 05, 2020 10:03 am
Posty: 7
Silnik: 1.6 8v
Model: 1.6 JLX
Rok prod.: 1993
Cześć,
poszukuję jakieś godnej polecenia sondy lambda do mojej Suzi. 4 przewody - niebieski, biały, [chyba] ciemny zielony i czarny.
Nie mogę takiej znaleźć w Denso. Katalogowa wyszukiwarka pokazuje mi tylko 3-przewodowe do silników G16A.
W wątkach dużo forumowiczów pisze o wymianie, ale bez żadnych informacji o modelu. Jakich firm zakładaliście? Iść w Boscha, czy znajdzie się coś tańszego?

Mam bardzo duże spalanie. Na kołach 235/80r16 (podobne jak 31 cali) Vitarka potrzebuje ok. 20 l gazu na 100 km głównie po czarnym. Jeżdżąc na benzynie już na kołach małych, 195/80r15, miałem ostatnio wynik 15 litrów / 92km. Poza tym, po wymianie licznika, dowiedziałem się, że się Check zaświeca :P Wcześniej żarówkę ktoś wyciągnął. Temu zaczynam szukać przyczyny dużego spalania i świecącej lampki check engine.


Na górę
Post: pt lis 27, 2020 7:46 am 
Offline
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: śr lut 04, 2009 9:35 pm
Posty: 4485
Lokalizacja: Ursynów
Silnik: J20A
Model: Cabrio 2.0 JLX
Rok prod.: 1998
Czy błąd sondy jest sygnalizowany przez komputer?

_________________
DantHe SVC 2.0 'Myszka Miki' + kilka cm do lansu :) Obrazek


Na górę
Post: pt lis 27, 2020 12:26 pm 
Offline
3" - błotołaz

Rejestracja: czw sty 22, 2009 4:05 pm
Posty: 1145
Lokalizacja: wawa
Ja bym najpierw sprawdził, czy sonda pracuje na benzynie.
Duże spalanie gazu może być przez skopaną instalację a nie sondę.

No i pytanie, jaki kod błędu chce oznajmić komputer, a ty mu żałujesz kawałka drutu na zworkę do gniazda diagnostycznego i szukasz jasnowidzów na forum :mrgreen:


Na górę
Post: śr sty 27, 2021 2:34 pm 
Offline
0" - piaskownica

Rejestracja: śr sie 05, 2020 10:03 am
Posty: 7
Silnik: 1.6 8v
Model: 1.6 JLX
Rok prod.: 1993
Przepraszam kolegów, że tak długo nie odpowiadałem. Męczyłem znajomego mechanika, żeby mi ten błąd odczytał, bo ja zielony totalnie. <-tego nie komentujmy ;P

danthe,
Lampka sygnalizuje błąd 24, czyli Czujnik prędkości pojazdu lub jego obwód, więc z tego wynika, że Check Engine chyba nie ma nic do spalania.

Sonda była chyba ta sama od początku, to wymieniłem profilaktycznie na taką (nową) za 100 z allegro. Dzieje się tak samo na gazie i na benzynie przy starej i nowej sondzie.

Jakby to miało jakieś znaczenie, to Check Engine zapala się po kilku kilometrach jak się silnik trochę nagrzeje, kiedy jadę np. z górki bez gazu hamując biegami albo na luzie.

Kostuch,
tam w pierwszym poście pisałem, że żre 15l benz na 92km. Gazu 17l/100km. To w całości przy wyłączonych sprzęgiełkach i na 2H.

Zapłon, wtrysk, świece, zawory? Czy coś z wymiononych może być przyczyną? Silnik chodzi bardzo ładnie. Mocy nie brakuje. Odpala elegancko.


Na górę
Post: pn lut 15, 2021 5:43 pm 
Offline
0" - piaskownica

Rejestracja: śr sie 05, 2020 10:03 am
Posty: 7
Silnik: 1.6 8v
Model: 1.6 JLX
Rok prod.: 1993
kostuch pisze:
Ja bym najpierw sprawdził, czy sonda pracuje na benzynie.
Duże spalanie gazu może być przez skopaną instalację a nie sondę.

No i pytanie, jaki kod błędu chce oznajmić komputer, a ty mu żałujesz kawałka drutu na zworkę do gniazda diagnostycznego i szukasz jasnowidzów na forum :mrgreen:


Sorki, że tak późno odpowiadam. Nie dostałem maila.
Sondę wymieniłem tak czy siak, bo i tak miała z kilkanaście lat. Jeśli chodzi o benzynę, to pali ok. 16,3 l /100 km, natomiast gazu 17 l /100 km. Okazało się, że check jest od błędu 24. Dziwne jest to, że włącza się jak już się troszkę silnik rozgrzeje i zawsze albo na luzie, albo przy hamowaniu biegami/redukcji. Wymieniałem licznik, to może to przez to. Z tego, co wyczytałem to błąd 24 raczej nie jest powiązany z wysokością spalania, także mi nie przeszkadza. Macie jakieś propozycje, co sprawdzić? Zawory, podciśnienia, zapłon, wtryskiwacz? Niestety temat viewtopic.php?f=29&t=8889 umarł i nie żyje. Nikt tam nic się nie chwalił, że zmniejszył spalanie.


Na górę
Post: wt lut 23, 2021 12:28 pm 
Offline
3" - błotołaz

Rejestracja: czw sty 22, 2009 4:05 pm
Posty: 1145
Lokalizacja: wawa
Na kółkach 235/80/16 to akurat 16 litrów nie jest wielkim wyczynem (zwłaszcza zimą).
Poza tym pamiętaj, że licznik przekłamuje i przejeżdżasz więcej niż pokaże.
A błąd czujnika prędkości ma wpływ na spalanie - komputerowi wydaje się że stoisz w miejscu i tak steruje silnikiem :mrgreen:


Na górę
Post: wt lut 23, 2021 1:09 pm 
Offline
0" - piaskownica

Rejestracja: śr sie 05, 2020 10:03 am
Posty: 7
Silnik: 1.6 8v
Model: 1.6 JLX
Rok prod.: 1993
To 16 litrów / 10 km jest na małych kołach - 195/80/15

Pisałem w pierwszym poście:
"Na kołach 235/80r16 (podobne jak 31 cali) Vitarka potrzebuje ok. 20 l gazu na 100 km głównie po czarnym. Jeżdżąc na benzynie już na kołach małych, 195/80r15, miałem ostatnio wynik 15 litrów / 92km"

To powyżej, to już po korekcie przekłamania.

Troszkę słychać klepiące zawory. Może ich regulacja coś da.

Z tym czujnikiem prędkości w takim razie też coś pogrzebię. Mogę wsadzić z powrotem stary licznik. Przy nim się nie zaświecał Check, ale paliło tyle samo, a żaróweczka sprawna, żeby nie było.
Nie wiem czy to nie kwestia kontaktrona.
Tu miał ktoś problem z powodu licznika viewtopic.php?f=6&t=8921, ale mi chodzi równo silnik.


Na górę
Post: czw mar 04, 2021 9:38 pm 
Offline
0" - piaskownica

Rejestracja: ndz lut 28, 2021 10:08 am
Posty: 7
Silnik: 1.6 8v
Model: Jlx
Rok prod.: 1994
Po kupieniu vitary również początkowe spalanie przeraziło mnie. Szybko zorientowałem się że licznik wskazuję w milach.


Na górę
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat  Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 16 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Limited
Polski pakiet językowy dostarcza phpBB.pl