Strona główna
 
Forum
 
   

www.suzuki-czesci.pl
 









Newsletter
(wpisz adres e-mail)

F.P.H.U. "Pracownia Metalu"
Częœci i akcesoria z USA do pojazdów 4x4
Naklejki na zloty, rajdy, wyprawy, emblematy klubowe
 

Vitara ma dość kiepsko wyprowadzoną końcówkę wlotu powietrza. Znajduje się ona w błotniku, zaraz za reflektorem. Nawet płytka woda jest więc zagrożeniem dla silnika.

Po zassaniu wody do filtra powietrza, przyszła pora na snorkel własnej produkcji. Zaopatrzyłem się w rury PCV fi 50mm, kolanka i odpowietrznik do zbiorników podziemnych i zabrałem sie do pracy. Całość, dla wzmocnienia, owinąłem matą szklaną i żywicą. Pomalowałem na czarno i super wyszło!

PS.

Zaczep mocujący jest też od rur kanalizacyjnych

Sławek



Można też to nieco inaczej zrobić:




To rozwiązanie również bazuje na ogólnodostępnych elementach kanalizacji :) Główną różnicą jest sposób wyprowadzenia rury od filtra.
Ponieważ obawiałem się, czy rura wyprowadzona z błotnika w bok nie będzie zbytnio narażona na zniszczenie, zacząłem przekopywać internet w poszukiwaniu innych rozwiązań. Udało się znaleźć tylko kilka poglądowych fotek (takich, jak te w galerii na dole strony). Niestety, żaden z właścicieli tamtych vitek nie odpisał co i jak robił :( więc trzeba było kombinować samemu.
Pierwszą sprawą, jaką zauważyłem przystępując do pracy, był fakt, że "nakładka" błotnika przy podszybiu nie jest osobnym elementem. Kolejnym problemem była ilość miejsca pod błotnikiem - bez ingerencji we wzmocnienia nadwozia nie ma szansy zmieszczenia tam zwykłej rury PCV, więc wykorzystałem elastyczną harmonijkę. Idzie ona od wyjścia z filtra aż do miejsca przy krawędzi błotnika, gdzie za pomocą gumowej redukcji uszczelnianej silikonem łączy się z kolankiem PCV, które jest widoczne na zdjęciu.



Teoretycznie, cała operacja montażu miała trwać jakieś 1,5 do 2 godzin. Życie, jak zwykle, zweryfikowało te plany :D
O ile demontaż błotnika i wymontowanie orginalnego przewodu doprowadzającego powietrze nie było problemem, o tyle sporo zabawy było z cięciem błotnika od strony wewnętrznej (na łączeniu górnego elementu z błotnikiem sa krawędzie skierowane do wewnątrz, które mogły by uszkodzić harmonijkę) oraz wycięciem samego błotnika w taki sposób, aby wyprowadzić kolanko "na zewnątrz" tak, aby pozostała część konstrukcji w miarę dobrze ułożyła sie wzdłuż słupka.
Ponieważ snorkel nie ma odstojnika wody (chociaż pewnie można by zaadaptować ten ze starego systemu), końcówke wlotu powietrza trzeba było skierować do tyłu, żeby podczas przejazdu przez wodę, lub jazdy w deszczu, do filtra nie dostała się woda.
Całą konstrukcję pomalowałem "barankiem", żeby miała nieco lepszy wygląd. Na świeżo było ok, ale niestety, baranek nie jest odporny na działanie wody, gałęzi itp, więc teraz wygląda nieco...... nieładnie ;) W planach jest pomalowanie go czarnym matowym sprayem. Kolejną wadą jest obejma mocująca go do słupka przy antenie. Nie chciałem ingerować w sam słupek, więc przykreciłem aluminiową obejmę, zastępując jedną ze śrub anteny nieco dłuższą. Niestety, aluminium jest zbyt miękkie i nieraz już zdarzało się, że gałąź przestawiała rurę.

PS
to, co widać na końcówce snorkela, to nie tuning, tylko ze względu na instalację gazową i zbyt dużą ilość powietrza dostarczaną do układu, trzeba było zamontować tymczasowo taką zwężkę. W planach jest ukrycie jej wewnątrz kolanka.
Plany się zmieniły, i ze względu na szyderstwa znajomych ;) powstała wersja Evo:

Ponieważ mam zdjęcia snorkela tylko po przejściach, pozwoliłem sobie na mały, wręcz niezauważalny retusz kolorystyczny :)

M&M`s


Kolejne rozwiązanie, podpatrzone w świecie:







Przy tym rozwiązaniu, trzeba zwrócić uwagę na fakt, że kierownica w aucie jest z "innej strony", a co za tym idzie, puszka filtra też jest z drugiej strony.
Na razie nie udało się ustalić, jak właściwie wygląda podłączenie do filtra, bo tego na zdjęciach nie widać. Jeśli ktoś zna jęz. hiszpański, może poczytać tutaj dyskusję na argentyńskim forum, skąd pochodzą zdjęcia (i podzielić się uwagami z nami).



Przyklady innych rozwiazan
 
     
 

Copyright © 2006- Suzuki.info.pl, designed by 76SG